حرکت اصلاحی

حرکات اصلاحی و سبک زندگی سالم

حرکات اصلاحی و سبک زندگی سالم

 

 ما زنده به آنیم که آرام نگیریم          موجیم که آسودگی ما عدم ماست

همانطور که در مقالات گذشته دیدید ورزش و تحرک یکی از شش اصل ضروری حفظ سلامتی بوده و بر اساس توصیه حکیم ابو علی سینا یکی از مهم ترین آنها نیز می باشد

پس از انتشار مقالات گذشته در وب سایت و شبکه های اجتماعی ساتوا به این نتیجه رسیدیم که دانش کافی در مورد ورزش مناسب و مفید در خصوص تعادل جسمانی در حافظه اخیر و بومی ما بسیار ضعیف است و در برخی موارد دیده شده که ورزش نامناسب زیان های جبران ناپذیری به سلامت و تعادل زندگی افراد وارد ساخته است.

بر اساس آموزه های سبک زندگی سالم، می دانیم که در ورزش خوب باید ضربان قلب فرد بالا رفته و صورت او کمی به سرخی بگراید و تعریق هم تا حدی (نه زیاد) صورت گیرد. ساتوا در راستای اهداف خود بر آن است تا ورزش مناسب برای گروه های مختلف را معرفی کند تا علاوه بر بهبود وضعیت فیزیکی و جسمانی، تامین کننده سلامت و تعادل کلی نیز باشد.

ساتوا در کنار پیاده روی، کشش های ساده روزانه به همراه حرکات اصلاحی را برای مردم کشور مفید میداند. اما اینک وقت آن است که بدانیم موضوع حرکات اصلاحی چیست؟ حیطه عمل آن چه اندازه و ویژگی های عملی و حرفه ای آن کدام است؟

 

ورزش اصلاحی چیست؟

انجام کارهای روزمره بصورت اشتباه، کار مداوم و بدون استراحت در یک وضعیت ثابت و نیز عدم فعالیت بدنی باعث شده است تا اکثر افراد جامعه با ناهنجاریهایی در بدن و بویژه ستون فقرات مواجه شوند که این ناهنجاریها بتدریج باعث بروز دردهایی در نواحی مختلف ستون فقرات و به دنبال آن بیماری های مختلف می گردد. بنابراین لزوم دانشی برای شناسایی این ناهنجاریها و کمک در بهبود آنها ضروری می باشد.

حرکات اصلاحی دانشی است برای شناسایی، آموزش، پیشگیری، بهبود و اصلاح این ناهنجاریها و عادات حرکتی افراد. هم چنین می توان حرکات اصلاحی را به کلیه حرکات و فعالیتهای و روشهایی اطلاق نمود که برای رفع ضعفهای جسمانی، عضلانی و ارگانیکی و هماهنگی بکار می رود و باعث می شود تا بدن در یک وضعیت مناسب قرار گیرد.

حرکت اصلاحی

تحرک

از سوی دیگر حرکات اصلاحی یکی از بخش های تربیت بدنی است که هدف آن پیشگیری و رفع برخی ناهنجاری های جسمانی توسط تمرین های بدنی است. به عبارت دیگر حرکات اصلاحی عبارت است از برنامه ای ورزشی و حرکتی که در آن با اجرای تمرین های خاص عملکرد و ساختمان بدن تغییر می کند و اصلاح می شود. همچنین هدف این رشته تامین تندرستی، پر بار کردن ایام فراغت و لذت بخشیدن به زندگی انسان است.

یعنی روشی برای دستیابی به تندرستی که همانا کارکرد طبیعی و در تعادل بدن و تعامل ارگانیک بدن و روان.

اهداف حرکات  اصلاحی:

  1. شناسایی ناهنجاریهای جسمی و حرکتی در افراد
  2. برطرف کردن عوامل جلوگیری کننده از رشد عادی جسمانی
  3. پیشگیری از عوامل ایجاد کننده ناهنجاریها
  4. آموزش صحیح حرکات به افراد
  5. تقویت عضلات ضعیف شده
  6. تقویت جنبه روانی
  7. بهبود و اصلاح عادات حرکتی درافراد

 ناهنجاري جسماني چيست؟

بدن زماني استاندارد است كه اندام ها سالم باشند (دو دست و دو پا)، فرد وقتي مي ايستد در هيچ قسمت از بدنش احساس فشار و خستگي نكند، احساس درد نداشته باشد، نقاط شاخص بدن روي خطوط افقي و عمودي قرار گيرد. در صورتی که هر یک از موارد زیر موجود نباشد براي رفع و یا پيشگيري از ابتلا به اين ناهنجاري ها بايد از علم حركات اصلاحي كمك گرفت.

شاید نتوان معیار ثابت و مشخصی برای وضعیت بدنی تمام افراد به صورت یکسان در نظر گرفت زیرا این موضوع در ارتباط با مکانیک بدن و تحت تأثیر عملکرد دستگاه های مختلف بدن از جمله اسکلت و عضلات است. اما آنچه اهمیت دارد این است که یک وضعیت بدنی مناسب تر خستگی کمتر و کارایی بیشتری دارد. عوامل دیگر نیز به صورت جزیی در ساختار جسمانی موثر است از جمله ن‍ژاد،سنت و عادت های مختلف و حتی حالات روحی و روانی افراد که در ملل مختلف به صورت های گوناگون دیده می شود. عواملی مانند بیماری و یا خستگی نیز وضعت کلی بدن را به طور مقطعی تحت تأثیر قرار می دهند زیرا در نتیجه بیماری و خستگی توان عضلات بدن کاهش می یابد و نیروی وزن بدن بر نیروی انقباضات عضلانی غلبه می کند و وضعیت قائم بدن دچار مشکل می شود.

به طور کلی در حرکات اصلاحی و درمانی «تعادل ساختار فیزیکی انسان و ارائه حرکات و توصیه هایی برای بهبود و کارایی آن» مورد توجه است.

یکی از  انواع ورزش های توصیه شده توسط پزشکان، “ابتهال” بوده که  این ورزش و نرمش برای کارمندان و کسانی که پشت میز می‌نشینند، مناسب است. تمامی افراد می‌توانند در بین انجام کارهای خود با انجام این ورزش‌ها سبب استراحت عضلات درگیر و آرامش روانی خود شوند. این ورزش علاوه بر این که خون رسانی به اعضا را تقویت می‌کند، سبب افزایش دامنۀ حرکات مفاصل نیز می‌شود. از طرف دیگر، این حرکات جزء ورزشهای ملایم و خفیف به حساب می آیند و برای افرادی که دچار ضعف هستند یا به تازگی از بستر بیماری خارج شده و هنوز توان کافی برای ورزش‌های سنگین ندارند نیز مفید است. مراحل انجام این ورزش‌ها به شرح زیر است

۱٫ مرحلۀ اول: کاملا راست ایستاده و دستهای خود را در قسمت جلوی بدن زیر ناف قرار داده و انگشتان دو دست را در هم داخل نمایید، سپس طی هفت ثانیه دستان خود را در حالی که آرنج‌ها صاف هستند به سمت بالای سر ببرید و به آرامی به سمت بالا بکشید. هرجا که احساس درد کردید، حرکت را همانجا متوقف نمایید و به مدت هفت ثانیه دست‌های خود را همان جا آرام بکشید و به صورت کشیده نگه دارید. سپس طی هفت ثانیه دستان خود را به سمت پایین سر بیاورید. به عنوان یک قاعده کلی: در هنگام انجام هر یک از قسمت‌های این تمرین، وقتی درد بروز می‌کند، حرکت را همان جا قطع کنید و سایر اعمال آن مرحله را ادامه دهید.

۲٫مرحله دوم: دست‌ها را از ناحیۀ آرنج خم کرده، در برابر شانه‌ها قرار دهید؛ طوری که پشت انگشتان دست زیر چانه قرار گیرد و حالا حرکت چرخشی دست‌ها طی هفت ثانیه به سمت راست و حول محور ستون فقرات انجام شود و در پایان، کشش خفیفی طی هفت ثانیه انجام شده و سپس به حالت اول بازگشته و مدت کوتاهی صبر نمایید و سپس حرکت به سمت چپ انجام شود.

۳٫مرحلۀ سوم: سر و گردن را در حالی که چشم‌ها کاملا به روبرو نگاه می‌کنند، به سمت راست و چپ با مشخصات تمرین مرحله دو حرکت دهید و سپس گردن را با همان شرایط و کشش‌های خفیف به سمت جلو یا عقب خم نمایید

۴٫مرحلۀ چهارم: در حالت ایستاده طی هفت ثانیه از کمر( مانند حالت رکوع) به سمت جلو خم شوید تا زاویۀ نود درجه بین قسمت فوقانی بدن و ران‌ها ایجاد شود، کشش خفیفی به عضلات داده شود و پنج ثانیه در این حالت بمانید و سپس آرام به حالت اول بازگردید.

افرادی که کمر درد یا زانو درد عملکردی بدون علت مشخص دارند، حرکت خود را تا هر زاویه ای که راحت هستند( حتی زاویه بیست درجه) انجام دهند و به هیچ وجه به عضو فشار وارد ننمایند و سپس کشش خفیف را انجام دهند. به تدریج که دامنۀ حرکات افزایش می‌یابد، دردهای آنان کاهش می‌یابد.

۵٫مرحلۀ پنجم: در حالت ایستاده دست‌ها در کنار بدن قرار گیرد به طوری که کف دست‌ها به بالا نگاه کند؛ سپس طی هفت ثانیه دست‌ها در حالی که آرنج‌ها صاف هستند، به حالت موازی با یکدیگر به سمت بالا(مانند حالت قنوت) حرکت نماید و سپس کشش خفیفی به عضلات داده شود و هفت ثانیه صبر نمایند و سپس طی هفت ثانیه به حالت اول باز گردد. هر یک از حرکات این سه مرحله را می‌توانید یک تا پنج بار انجام دهید تا آرامش کامل حاصل شود.

 

یاری گرفته شده از کتاب حفظ سلامتی از دیدگاه طب سنتی ایران – انتشارات طب سنتی ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *