سرد و خشک

خصوصیات مزاج سرد و خشک (سودا)

در نوشته قبل (مزاج سرد وتر) گفته شد، هر مزاج دارای علایم و خصوصیات خاص خود می باشد و در این نوشته با خصوصیات مزاج سرد و خشک (سودا) آشنا میشوید:

اغلب افرادی لاغر با استخوان‌های نازک و کشیده، پوست خشک و رنگ آن از حالت سفید تا سبزه و تیره متغیر است، موی بدن سوداوئی‌ها کم است و موی سرشان به علت سردی و خشکی زودتر دچار سفیدی یا حالت گندمگون می شود، نبض آن‌ها تقریباً کند اما سفت و باریک است. در لمس بدنشان سرد و خشک و پوستشان سفت است. بینی آنان خشک است. خواب کم دارند. تحمل هوای سرد را ندارند و در هوای گرم و فصل بهار راحت ترند. در فصل پاییز خیلی اذیت می شوند. تمایل به خوردن شیرینی و گرمی ها دارد. اینها افراد دقیق و منظم، دور اندیش و محاسبه گر هستند و محتاط می باشند.

بیشتر اوقات دچار نگرانی و دو دلی و وسواس در تصمیم‌گیری‌ها می شوند، افراد لجباز هستند و در تصمیمات خود بسیار پایدار و ثابت قدم هستند. خیلی اهل فکر وخیال هستند. خودخور و درون‌گرا وکم انرژی هستند. مستعد افسردگی و وسواس اند. حرکاتشان از حالات آرام و کند تا معمولی متغیر است با احتیاط و دقت صحبت می‌کنند در نتیجه کلامشان سریع و بلند نیست، زود سیر شده اما سریعاً گرسنه می شوند، قدرت هاضمه بالایی ندارند. از نظر  قدرت و میل جنسی ضعیفند و تمایلشان به رفتار محبت آمیز بیش از آمیزش جنسی است.

افراد سوداوی مزاج افرادی خشک، کم معاشرت، تابع مقررات، فنی، دقیق، حسابگر، دور اندیش و اغلب سمج هستند، اگر نسبت به کسی کینه داشته باشند از دل بیرون نخواهند کرد. اصرار دارند که هر کاری را به انجام برسانند و جنبه عقلانی امور را بیشتر مد نظر دارند. دوستی با آن‌ها کار ساده ای نیست.

۱- سازگاری با غذاها

گوشت بره ، شتر ، تخم مرغ محلی ، گندم ، لوبیا ، سیب با پوست ، گلابی ، طالبی ، به ، بادام شیرین ، خربزه ، انگور ، درصورت مصرف برنج حتما از شوید ، زیره سیاه و زعفران از جمله غذاهای مناسب برای ایشان است.

سبزی های گرم مانند نعنا ، ریحان ، ترخون ، مرزه ، جعفری ، تره ، ساقه کرفس ، چغندر ، شلغم ، ترب ، هویج ، کشمش ، خرما ، هل ، سالاد فصل با مقداری جوانه گندم ،  نخود ، نخود اب ، کنجد ، ارده ، عسل ، شیره خرما یا انگور و نان سنگک .

از تمامی غذاها و نوشیدنی هایی که دارای مزاج سرد به ویژه سرد و خشک هستند پرهیز و درصورت ضرورت و نیازحتما با مصلحات آن و به مقدار خیلی کم استفاده کنند.

۲- علائم غلبه سودا

اگر تعادل میان اخلاط و مقدار آنها یا کیفیت هر یک از اخلاط بهم بخورد، موجب بیماری در بدن می شود یا به عبارتی موجب غلبه یک خلط بر اخلاط دیگر در بدن می شود که می بایست مورد درمان قرار گیرد که در ذیل علایم غلبه خلط سودا ذکر شده است.

  • لاغری وخشکی وسفتی پوست
  • دو نیم شدن انتهای موهای سر (موخوره)
  • سوزش سر دل
  • اشتهای کاذب(گرسنگی زودرس)
  • سیاه وتیره شدن رنگ پوست بخصوص تیرگی زیر چشم
  • فکر وخیال زیاد (وسواس)
  • خواب سبک و پریدن مکرر از خواب
  • اضطراب و تشویش خاطر (افسردگی)
  • سیری زود رس

لاغری و خشکی و سفتی پوست ، پرمویی پوست ، موی درشت و سیاه همراه با دو نیم شدن موها ، سیاه شدن رنگ پوست بخصوص زیر چشم ، فکر و خیال زیاد ، خواب سبک و کم وپریدن های مکرر از خواب ، سوزش سر دل و اشتهای کاذب با وجود گرسنگی شدید (با خوردن چند لقمه به سرعت سیر می شود.

بی خوابی ، لخته شدن خون ، گرفتگی عروقی ، واریس ، درد معده خشکی پوست ، تیرگی پوست ، ترک پوست ، افسردگی ، اسکیزوفرنی ، پسوریازیس ، بزرگی طحال.

۳- توصیه و تدابیر

سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوی بايد از غذاهای گرم و تر بیشتر مصرف نمایند.
در میان فصل ها، پایيز فصل سوداست و بهترين فصل براي حجامت افراد سوداوی نیز فصل پایيز است.

از پوست خود در هوای خشک محافظت نمایند. بدین منظور پوست خود را با روغن زیتون یا روغن کنجد چرب کنند.

۱۵-۱۰ دقیقه پیاده روی بعد از شام مفید است. از مایعات به اندازه کافی استفاده کنند و هر روز یا یک روز در میان، آب هویج و آب سیب میل کنند.

حمام کردن با آب ولرم و ماساژ بدن با روغن ‌های مناسب برای این افراد مفید است.

هر ۱۲ ساعت، بینی خود را با کمی روغن بادام شیرین طبیعی مرطوب کنند.

به ورزش ‌های خفیف مانند پیاده روی بپردازند. سفرهای کوتاه به خصوص به مناطق مرطوب معتدل برای ایشان توصیه می‌شود.

دستور تنفس طبیعی را صبح زود و بعد از ظهرها انجام دهند.

حدود ساعت ۱۰ شب به رختخواب بروند.

حدود۷-۶ ساعت استراحت کنند. نیم ساعت چرت بعد از ناهار نیز اشکالی ندارد.

از هوا، محیط و فعالیت ‌‌‌های افزایش دهنده سردی و خشکی خودداری کنند.

از مصرف غذاهای یخ زده، مانده و کنسرو شده خودداری کنند.

از بی‌ خوابی و کم خوابی خودداری کنند.

از غم، تنهایی، تفکرات دقیق، نگرانی بیش از اندازه که موجب تشدید علایم سوداوی می‌شوند، بپرهیزند.

از هوای سرد و خشک پاییز اجتناب کنند.

البته مصرف زیاد مواد گرمی بخش قوی مانند فلفل ، سیر ، پیاز، زنجبیل و … نیز برای ایشان مناسب نیست و بهتر است از مرطباتی استفاده کنند که دارای اندکی گرمی نیز باشند.

مزاج سرد و خشک و استعداد بیماری ‌ها

افراد سرد و خشک (به اصطلاح ، سوداوی مزاج) در صورت عدم رعایت دستورها، استعداد بیشتری برای بروز علایم و بیماری ‌های زیر دارند:

افسردگی، بی‌ خوابی، لخته شدن خون، آترواسکلروز، بواسیر، نفخ، درد معده، پیوست، خشکی پوست، ترک پوست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *